Rebreathers Poland
Forum Nurków bez bąbli

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Dobieranie gazów bailout i diluet
Autor Wiadomość
anarchista 
SCR SMS designer

Wysłany: 2010-12-09, 19:48   

kurek napisał/a:
O jakie nurkowanie chodzi: głębokość, czas nurkowania, typ?
Ostatnie Leszka Nowaka.
kurek napisał/a:
Nie zastosowałbym świadomie-planowo większego niż 1,6 nawet dla takiego nurkowania.
Albo nie zastosowałbyś naprawdę albo zachowujesz oficjalne stanowisko na forum. Informacje są dostępne o innych wariantach zastosowanych w nurkowaniach. Nie jestem zwolennikiem chodzienia po krawędzi lecz też powinna być dostępna informacja o wdach i zyskach z innych metod.

pozdrawiam rc

kurek 

Rebreather: Optima, Voyager, homeB sm
Wysłany: 2010-12-09, 23:31   

anarchista napisał/a:
Ostatnie Leszka Nowaka.

nie znam dokładnego planu, ale po kilku minut na 100m i szybkim wynurzeniu nie pomogło by znacząco
anarchista napisał/a:
Albo nie zastosowałbyś naprawdę albo zachowujesz oficjalne stanowisko na forum. Informacje są dostępne o innych wariantach zastosowanych w nurkowaniach. Nie jestem zwolennikiem chodzienia po krawędzi lecz też powinna być dostępna informacja o wdach i zyskach z innych metod.

nie planuję, czasami wpinam głębiej gazy deko powoduje to podniesienie chwilowe niewiele powyżej 1,6. Ale i tek robię przystanki które sobie zaplanowałem. Nurkuję na reb który nie ma tak dużych możliwości sterowania jak CCR.

Co do reszty to internet jest opiniotwórczy a nurkowanie zaawansowane jest same w sobie trudne i niestety nurek jest najsłabszym ogniwem. Po co planować wypadek i go potem realizować.

Są jeszcze metody ratowania poborowych i zawodowych z okrętów podwodnych. Zaleta - jest taka ze jak wchodzą na okręt to wieżą ze się uratują bo są aparaty. Wada - to ze przeżywalność z dużej głębokości finalnie niewielka.

Pozd
Jarek Kur

anarchista 
SCR SMS designer

Wysłany: 2010-12-10, 08:45   

kurek napisał/a:
Są jeszcze metody ratowania poborowych i zawodowych z okrętów podwodnych. Zaleta - jest taka ze jak wchodzą na okręt to wieżą ze się uratują bo są aparaty. Wada - to ze przeżywalność z dużej głębokości finalnie niewielka.

Zdanie rzecznika patentowego Faser: "Aparat ucieczkowy nie musi zapewniać 100% przeżywalności".
kurek napisał/a:
Nurkuję na reb który nie ma tak dużych możliwości sterowania jak CCR.
To się niebawem zmieni.
kurek napisał/a:
Po co planować wypadek i go potem realizować.
To nie jest planowanie wypadku, tylko kolejna linia obrony.

pozdrawiam rc

kula 
buble free diver

Rebreather: Sentinel lvl. 3 Expedition
Wysłany: 2010-12-10, 09:44   

Różnice przy planowaniu gazów pomiędzy SCR a CCR wydają się być znaczące.

Przy SCR znakomitą część gazów bailotowych mamy na plecach i tu odchodzi problem targania dodatkowych stagy. Dobór i utrzymanie PpO2 nie zależnie od głębokości jest jednak zdecydowanie leprze przy CCR.

Przy nurkowaniach w granicach 70-100m można by pokusić się o 3 butle przy CCR.
Czy dzięki temu mozna wykonać nurkowanie bezpiecznie w zakresie głębokości 60-80 z tylko 2 butlami.
Wydaje się to być karkołomne.
Nie trafia do mnie argument awarii staga, przy awarii CCR nie planuje kolejnej arii butli, poza tym nie za bardzo wyobrażam sobie awarię staga uniemożliwiającą korzystanie z gazu.

Przy założeniu że powrót na powierzchnię poza pętlą jest wyjątkowym i tylko skrajnym przypadkiem (właściwie tylko 2 sytuacje) to to nie musi być komfortowy spacer na powierzchnie a co za tym idzie oznaczato dla mnie że:
1 Ma wystarczyć gazu
2 Deko nie musi być optymalne, może być długie i pozwolić my wyjść na powierzchnię żywym.

Przy takim założeniu i odpowiedniej ilości gazu oraz odpowiednim dobraniu czynnika, można by rozważyć redukcję ilości dodatkowych butli.

anarchista 
SCR SMS designer

Wysłany: 2010-12-10, 10:25   

kula napisał/a:
2 Deko nie musi być optymalne, może być długie i pozwolić my wyjść na powierzchnię żywym.
Tyle że czas spędzany w dekompresji jest długi (kilkadziesiąt razy) owszem płycej, więc zapas gazu do długiej dekompresji staje się duży w zakresie w którym obiegi zamknięte są ekonomiczne.
kula napisał/a:
Dobór i utrzymanie PpO2 nie zależnie od głębokości jest jednak zdecydowanie leprze przy CCR.

https://www.cobham.com/me...%20ADV10587.pdf
Już niedługo sytuacja się zmieni nawet w SCR CVR (PSCR).

pozdrawiam rc

kurek 

Wysłany: 2010-12-10, 10:27   

http://vimeo.com/16643869
pan z dużym doświadczeniem rebreatherowym w jaskiniach.
JK

anarchista 
SCR SMS designer

Wysłany: 2010-12-10, 19:23   

kurek napisał/a:
pan z dużym doświadczeniem rebreatherowym w jaskiniach.
On nie wygląda na wariant francuski. Powaznie nie mam w swoim liczydle działajacej karty dźwiękowej, czy możesz napisać które jego zdania uważasz za ważne.

pozdrawiam rc

kurek 

Wysłany: 2010-12-10, 22:09   

Nie zaleca stosowania pojedynczej butli bailout'owej w nurkowaniach jaskiniowych (tłumaczy dlaczego na kilku przykładach). Wydało mi się to na czasie raz z powodu tematu dyskusji, a drugi że zaczyna się sezon nurkowań pod lodem. :-)

Pozd
Jarek Kur

anarchista 
SCR SMS designer

Wysłany: 2010-12-11, 13:42   

kurek napisał/a:
Nie zaleca stosowania pojedynczej butli bailout'owej w nurkowaniach jaskiniowych
Ja również nie znam techniki realizacji stałego ppO2 na OC na jednej butli. Inne rozwiązanie stałego ppO2 w OC znam, od kilku lat.

pozdrawiam rc

kula 
buble free diver

Wysłany: 2010-12-15, 13:17   

kurek,
Cytat:
Nie zaleca stosowania pojedynczej butli bailout'owej w nurkowaniach jaskiniowych (tłumaczy dlaczego na kilku przykładach). Wydało mi się to na czasie raz z powodu tematu dyskusji, a drugi że zaczyna się sezon nurkowań pod lodem.

Właśnie szykuje tłumaczenie artykułu na ten temat, prawdopodobnie bedę mógło opublikować po świętach.

kula 
buble free diver

Wysłany: 2011-01-12, 16:51   Planowanie Gazów

No i udało się, trochę to trwało ale w bibliotece w sekcji z arykułami, pojawił się nowy artykuł. Ile Gazu to wystarczająco dużo ? Nurkując na “pusto” - artykół Andrew Ainsile, dotyczący pewnego zdarzenia podczas penetracji jaskiń na florydzie, planowania gazów, oraz podejścia do sytuacji awaryjnych. Artykuł został wydrukowany w piśmie wydawanym przez NACD.

Zapraszm do lektury

anarchista 
SCR SMS designer

Wysłany: 2011-01-12, 22:52   

kula napisał/a:
planowania gazów, oraz podejścia do sytuacji awaryjnych.

"Było to wspaniałe uczucie gdy przekonałem się że mogę oddychać z bulgoczącej pętli i że przesiąknięty
wodą pochłaniacz nie wydzielał jeszcze zbyt ostrych oparów które spowodowały by że gaz w pętli nie nadawał by się do oddychania."

Węglan wapnia, węglan sodu, wodorotlenek wapnia, wodorotlenek sodu nie rozkładają się z wydzieleniem oparów pod wpływem wody. Pod wpływem kwasu silniejszego niż węglowy owszem, lecz dpoiero po zobojętnieniu wodorotlenków.
Zalej wodą nowe i zużyte wapno sodowane, złap wydzielające się opary, zrozumiesz co amerykanie wiedzą o obiegach zamkniętych.

"2x85cf (2x12L) nabitego do ciśnienia ok. 250 bar

Zanim dotarłem do 1200m, udało mi się
całkowicie opróżnić jedną z moich 85 – to oznacza zużycie ponad 30m sześciennych gazu na
pokonanie 240m jaskini płynąc z silnym wspomagającym prądem !"

Jest błąd w obliczeniach 85 stóp sześciennych to jedynie 3m3, chalśnięcie się o dekadę jest w całej treści artykułu. To podstawy planowania gazów.

pozdrawiam rc

kula 
buble free diver

Wysłany: 2011-01-13, 09:26   

Tak przesunął mi się przecinek przy mnożeniu,pamiętałem o poprawieniu tego a potem zapomniałem - ja robiłem przeliczenia na system metryczny nie autor.

Zaraz to poprawię.

2x85cf (2x12L) nabitego do ciśnienia ok. 250 bar

to akurat mniej więcej jest ok

Co do "oparów" to akurat zgadzam się z autorem, po zalaniu pochłaniacza w pętli nie tyle są opary co posmak kwaśny wapna czy też powstałego roztworu który nie koniecznie pozwala oddychać. W oryginale było "fumes" nie mam lepszego odpowiednika, ale ci co nurkują na rebach będą wiedzieli o co chodzi, ja wiem bo przeżyłem coś takiego.

anarchista 
SCR SMS designer

Wysłany: 2011-01-13, 10:08   

kula napisał/a:
co posmak kwaśny wapna
Jakiś czas temu pisałem o areozolu w obiegu, tylko on jest alkaliczny. Tak samo jak woda która miała kontakt z wapnem sodowanym nowym, w zużytym całkowicie wapnie, jest rozpuszczalny węglan sodu. Który też kwaśny nie jest, samczny również. Wszystkie związki są alkaliczne.

pozdrawiam rc

D@rek 

Rebreather: Żółty
Wysłany: 2011-01-18, 18:49   

kula napisał/a:
Przy nurkowaniach w granicach 70-100m można by pokusić się o 3 butle przy CCR.
Czy dzięki temu mozna wykonać nurkowanie bezpiecznie w zakresie głębokości 60-80 z tylko 2 butlami.

nurkowaliśmy w tych przedziałach z dwoma stejdżami ucieczkowy i nx 50.
Dyskusje były zażarte co, jak i ile.Zawsze jest ryzyko na OC i CCR że może na optymalny profil braknąć.
Przypomniałem sobie planowanie deco przy podobnych głębokościach na OC
na totalny fuck up robiliśmy plan GF 100/100.
Trzeba popykać trochę w planerach i sprawdzić czy damy radę to wykonać, policzyć
gazy z ołówkiem 2 razy.W zespole dysponując dwoma stejdżami NX50 możemy
zrobić bardzo długie deco a w trójkę to już luzik.
Choć koledzy w Molnar nurkowali grubo i zabierali po 4 stejdże każdy ale to jaskinia
a tu rządzą trochę inne prawa.Jeżeli nie ma wśród tych praw Marfiego damy radę :)

Odpowiedz do tematu