Rebreathers Poland
Forum Nurków bez bąbli

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
przetłumoaczony artykół D.Showa w temacie hiperkapnii.
Autor Wiadomość
Darek Dynar 

Rebreather: HH, Classic, Vision, Dive Rite Optima
Wysłany: 2014-02-16, 22:16   przetłumoaczony artykół D.Showa w temacie hiperkapnii.

witam, przeszukałem całe forum, albo jestem gapa albo to nie tutaj. ale gdzieś czytałem przetłumaczoną wypowiedź D.Showa na temat jego opinii na temat zatrucia, w oparciu o swoje zdarzenie pod wodą. Może ktoś podpowiedzieć gdzie mogę to znaleźć? Wielkie dzięki z góry :?:
www.scubatraining.com.pl
Ostatnio zmieniony przez Darek Dynar 2014-02-25, 02:42, w całości zmieniany 1 raz  

anarchista 
SCR SMS designer

Wysłany: 2014-02-16, 22:29   

Szeroka informacja o objawach zatrucia CO2 jest w "Podstawy Terapii Hiperbarycznej", Instytut Medycyny Morskiej Wojskowej Akademii Medycznej.
Darek Dynar napisał/a:
D.Showa
D.Sutton ?
http://rebreathers.pl/forum/viewtopic.php?t=12
Przy innej okazji chciał prowadzić szkolenia z wczesnych objawów hipoksji, lecz nie był kompetentny. Nie umiał odpowiedzieć jak jego metoda się sprawdza przy wysiłku, czy podtruciu azotem. Tym bardziej jak mamy czysty gaz obojętny.

pozdrawiam rc

Darek Dynar 

Rebreather: HH, Classic, Vision, Dive Rite Optima
Wysłany: 2014-02-16, 22:40   

dzięki, mam odrazu odpowiedź dlaczego nie mogłem nigdzie znaleźć takiej wypowiedzi Davida, bo...takiej nie było. :roll: :mrgreen:
www.scubatraining.com.pl

Tomasz_Gdz 

Rebreather: classic
Wysłany: 2014-02-23, 17:28   

Ładnych kilka lat temu w Szkole Pożarniczej była taka sala do ćwiczeń wydolnościowych i wydajnościowych. Między innymi był tam taki rowerek na którym kadet kręcił i jednocześnie oddychał z pełnej maski. (Nikt na tym jeździć nie lubił). Ale jak była wizytacja i wszystkie stanowiska musiały być zajęte. Jeden kadet siadł, podłączył się i zaczął kręcić. Kręcił, kręcił i kręcił. A wizytujący patrzyli i patrzyli. Jak po 4-5 min. wyszli to kadet spadł z roweryka. Okazało się, że nie odkręcono mu butli. Widziałem po raz pierwszy kogoś po zatruciu CO2. Przytomności nie stracił co prawda, ale długo leżał sponiewierany. Tak, że nawet przy dużym wysiłku i odpowiednio dużej przestrzeni martwej urządzenia, trwało to kilka minut. A kadet mówił, że głowa go boli i miał odruchy wymiotne. Czyli by się zgadzało z ogólnymi objawami. Myślę, że trzeba wiedzieć jak najwięcej o zatruciu CO2, ćwiczyć sytuacje awaryjne, ale doprowadzać się do nawet wstępnych objawów? . . . . . Dla jednego wstępny objaw to będzie ból głowy a w tym samym czasie ekspozycji dla innego . . . . zejście.

anarchista 
SCR SMS designer

Wysłany: 2014-02-23, 18:18   

Tomasz_Gdz napisał/a:
Myślę, że trzeba wiedzieć jak najwięcej o zatruciu CO2, ćwiczyć sytuacje awaryjne, ale doprowadzać się do nawet wstępnych objawów? . . . . . Dla jednego wstępny objaw to będzie ból głowy a w tym samym czasie ekspozycji dla innego . . . . zejście.
Jeden z objawów to uczucie gorąca i spocenie dla wysiłku nie współmiernie małego. Często nurkowie mają podwyższone progi reakcji na CO2. Wtedy łatwiej o problemy szybko. Kolejna sprawa stymulacja oddechowa w pierwszym mechaniźmie tto poziom CO2 wentylacja jest proporcjonalna do poziomu CO2 do 80%, Powyżej zaczyna się anerobowy pozysk energii. Lecz po przekroczeniu pewnych poziomów następuje wyłączenie stymulacji oddechowej powodowanej przez CO2. To może nastąpić przy wysokim poziomie CO2 w obiegu i zanurkowaniu głębiej wtedy ppCO2 wzrośnie.
Jest jeszcze jeden mechanizm stymulacji oddechowej powodowany brakiem tlenu. Lecz jest mało manifestujący się. Dlatego strażacy mają sprzęt do pomiaru ilości tlenu w pomieszczeniu do którego wchodzą. Bo było wiele wypadków śmiertelnych w pomieszczeniach za azotowanych (np. tankowcach). Bez specjalnych objawów następuje utrata przytomności.
Tomasz_Gdz napisał/a:
ćwiczyć sytuacje awaryjne,
Podstawowa sprawa w OC i CC to przy zauważeniu wstępnych objawów zadyszki to pogłębienie oddechu, co skuteczniej zmniejsza ppCO2. Kłopot jest w innym miejscu. Pochłaniacz CO2 działa efektywnie w małych przepływach w dużych jego efektywność spada.
Wiec rada w CC to, głęboki dosyć szybki wdech i długi wolny wydech.

pozdrawiam rc

Odpowiedz do tematu