Rebreathers Poland
Forum Nurków bez bąbli

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Shearwater NERD
Autor Wiadomość
Pawelw 

Rebreather: Megalodon
Wysłany: 2014-02-25, 17:50   

klon napisał/a:
w HH Juergensen ma trzy tryby: OFF, standardowy (czyli taki sam czas otwarcia solenoidu) oraz trzeci, który uwzględnia uchyb w zależności od głębokości - skaraca czas otwarcia

nie cytuje tego jak odnośnik że mam jakieś ale :) tylko jako ciągłość tematu , dobra funkcją w megu jest ASP , system ten wspomaga zanurzanie mianowicie poprzez tempo zanurzania dodaj O2 tak aby nie przekroczyć zadanego maksymalnego PPO2 , solenoid można też skrokowć w fazie denne w tempo 4 , 6 , 8 sekund opóźnienia wtrysku ,

klon napisał/a:
moim zdaniem wstawienie tego zamiast dedykowanych handsetów, w przypadku HH to nie do końca szczęśliwy pomysł - traci się parę fajnych funkcjonalności na rzecz ślicznego świecidełka

a mianowicie w megu mimo braku fizycznie handsetu gdzie w miejsce jego pojawia sie np. "jakiś komputer" , sama funkcja handsetu second pozostaje (elektronika wewnątrz głoowicy) wraz z HUDem , steruje sie go z poziomu podstawowego handsetu (podobmie do vision),

troche odbiegłem od tematu , ale cel był iż nie zawsze stosuje sie mostki na sensorach (czego nie polecam) , aby mieć coś niezależnego przyłączonego do głowicy , w przypadku mega mamy możliwość podpięcie bez obaw , że zakłóci nam prace podstawowego handsetu , listwa z wyjściami napięć z sensorów jest separowana i nie ma obaw zawarcia ... , nie bez znaczenia jest praktyka podłaczenia jednej celi przez mostem , a nie trzech w przypadku zwary tracimy jedną cele , a nie trzy !!! , a jaki ma sens podpięcie tak NERDa , czy innego kompa tylko dla fanu ? i to jest moje myśl nie stosowania OEM rozwiązań o którą pytał Darek

Choć powiem wam ciekowstkę co do wskazań różnych urządzeń , meg ma możliwość pracy z wyświetlaniem PPO2 jak i mV , i co ciekawe , napięcie równe , a wskazania różne , mianowicie elektronika APECS posiada pomiar temperatury wewnątrz reba jak i zewnątrz , , wie jak dozować O2 jak i też oblicz kondensacie co jest najczęstszym powodem złych wskazań PPO2 na dodatkowym podłączonym urządzeniu , tj . primery pokazuje 1,3 ata , a komputer dodatkowy 1,1 ata , dzieje sie to zazwyczaj po 3 godzinie nurkowania ...

klon 

Rebreather: HH
Wysłany: 2014-02-25, 18:24   

Pawelw napisał/a:
tempo 4 , 6 , 8 sekund opóźnienia wtrysku ,

fajne to - a jak jest z czasem samego otwarcia solenoidu? chodzi mi o samo wstrzyknięcie a nie o częstotliwość
chcę porównać bo w HH właśnie ten czas otwarcia się zmienia w zależności od potrzeb... oczywiście jeżeli ktoś nie reguluje ręcznie i korzysta ;-)

Pawelw 

Wysłany: 2014-02-25, 18:39   

czas otwarcie jest zależny od spadku samego PPO2 , po to czas opóźnień 4,6,8 sekund , bo elektronika dąży do jak najszybszego wyrównania ciśnienia do zadanego setpointa , głębokość nie ma znaczenia , ilość jest zawsze na tym samym poziomie , ja pływam w fazie dennej na automacie w czasie 8 sekund opóźnienia dlatego , że standard wtryskuje już przy osiągnięciu 1,25 , a do 1,2 u mnie właśnie mija to 8 sekund i wtedy właśnie uruchamia sie solenoid , kompa mam ustawionego na sztywno do liczenia deco set 1,1 ata , dość bezpieczny konserwatyzm :)

klon 

Rebreather: HH
Wysłany: 2014-02-25, 19:01   

Ha - widzę, że juergensen kopiował faktycznie jak leci najlepsze rozwiązania z innych - jest podobnie choć schemat opóźnień trochę inny no i dodał też tą zależność od głębokości :-D nie ma to jak zerżnąć od konkurencji ;-) :mrgreen:

kula 
buble free diver

Rebreather: Sentinel lvl. 3 Expedition
Wysłany: 2014-02-25, 21:27   

Cytat:
Bo mają różne dane wejściowe.
Setpointy, tak, a czy one są stałe przy wynurzaniu ? Nie są.
Przy zanurzaniu, również łatwo przekroczyć je w górę.
Komputer który to uwzględnia, w porównaniu do tego który ma sztywny przebieg według wyobrażeń programisty, się rozmijają w wynikach.
To już jest kwestia dobrego softu i dobrego liczenia. Jak ja nurkuje ze VRX wpiętym i drugim odseparowanym to właściwie sie nie rozbiegają - mówię właściwie bo różnice przy 2h nurkowania sięgają 2-3 minut w stronę konserwatywną.

Dzięki zastosowaniu zmiennego algorytmu sentinel nie rozbiega się z zadanym setpointem ani w czasie zanurzania ani wynurzania - właśnie wtedy zmienia się najczęściej czas pracy i długość przerw w pracy selonoidu. Praktycznie nie ma odchyleń od zadanych. Profile zgrywają się z planami zrobimymi na kompie w domu

Pawelw 

Wysłany: 2014-02-25, 21:55   

kula napisał/a:
Jak ja nurkuje ze VRX

jest tak samo głupi w GF w 3 wartościach procentowych jak w VR3 w deepstopach :)

anarchista 
SCR SMS designer

Wysłany: 2014-02-25, 22:59   

kula napisał/a:
Dzięki zastosowaniu zmiennego algorytmu sentinel nie rozbiega się z zadanym setpointem ani w czasie zanurzania ani wynurzania - właśnie wtedy zmienia się najczęściej czas pracy i długość przerw w pracy selonoidu. Praktycznie nie ma odchyleń od zadanych. Profile zgrywają się z planami zrobimymi na kompie w domu
Żarty sobie robisz. Czy utrzymasz stałe ppO2 przy wynurzaniu z szybkością 40m/min ?
Może dla 100m/min.
Nie, a w mechanicznych nie ma problemu.
Czy przy zanurzaniu z podobnymi prędkościami, zachowujesz stałe ppO2 ?
NIE, zwłaszcza jak wystartowałeś wysoko.
W SCR to jest do zrobienia.
W CCR też, ale nie waszych, to też z ideologicznych względów.

pozdrawiam rc

kula 
buble free diver

Rebreather: Sentinel lvl. 3 Expedition
Wysłany: 2014-02-26, 11:26   

Cytat:
Żarty sobie robisz. Czy utrzymasz stałe ppO2 przy wynurzaniu z szybkością 40m/min ?
Może dla 100m/min.

Nie znam procedur wynurzania z taką prędkością, chętnie poznam...ja tam staram się nie przekraczać 9m/min
Cytat:
Czy przy zanurzaniu z podobnymi prędkościami, zachowujesz stałe ppO2 ?

Z 40m tak ze 100m nie wiem nie próbowałem, pojawiają się zupełnie inne problemy. Teraz uwaga zebym nie został źle zrozumiany. W czasie drogi oczywiście że nie. ale w pierwszej minucie na dnie CCR osiąga zadany setpoin bez żadnych problemów. testowałem do 80m - wiem że działa.

anarchista 
SCR SMS designer

Wysłany: 2014-02-26, 11:39   

kula napisał/a:
Nie znam procedur wynurzania z taką prędkością, chętnie poznam...ja tam staram się nie przekraczać 9m/min
Nie ma takich procedur dla człowieka, to natychmiast powoduje DCS, nawet w szybkich tkankach. Natomiast stanowi dobrą ocenę samego sprzętu. Musi wytrzymywać więcej i zachować nadmiar bezpieczeństwa.
kula napisał/a:
Z 40m tak ze 100m nie wiem nie próbowałem, pojawiają się zupełnie inne problemy. Teraz uwaga zebym nie został źle zrozumiany. W czasie drogi oczywiście że nie. ale w pierwszej minucie na dnie CCR osiąga zadany setpoin bez żadnych problemów. testowałem do 80m - wiem że działa.
Ja Ciebie rozumiem dokładnie. Też zauważasz problem że dorzucanie diluentu, zwiększa ilość tlenu w obiegu. Jak na 20m mamy ppO2 1,4-1,6 to zanurzenie do 80 wymaga uzupełnienia obiegu. Będzie więcej tlenu, jak zrobimy to szybko to nie mamy czasu na zużycie.

W SCR niektórych, można mieć stałe ppO2 przy zanurzaniu, nie ważne jak szybko to zrobimy. Ja na takim polu pracuję. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich typów SCR lecz bardzo wąskiej klasy.

pozdrawiam rc

Pawelw 

Wysłany: 2014-02-26, 13:34   

anarchista napisał/a:
kula napisał/a:
Ja Ciebie rozumiem dokładnie. Też zauważasz problem że dorzucanie diluentu, zwiększa ilość tlenu w obiegu. Jak na 20m mamy ppO2 1,4-1,6 to zanurzenie do 80 wymaga uzupełnienia obiegu. Będzie więcej tlenu, jak zrobimy to szybko to nie mamy czasu na zużycie.

kwestia doboru diluentu 10/70 , przy zanurzeniu na 100m z prędkością 30m/min przy setponicie startowym 0,4ata nie ma problemu by przekroczyć 1.3 ata po drodze

anarchista 
SCR SMS designer

Wysłany: 2014-02-26, 14:51   

Pawelw napisał/a:
kwestia doboru diluentu 10/70 , przy zanurzeniu na 100m z prędkością 30m/min przy setponicie startowym 0,4ata nie ma problemu by przekroczyć 1.3 ata po drodze
To osiągnij to: Prędkość zanurzania 50-100m/min.
Na 6m masz 100% tlenu w pełnym obiegu, na 100m nie przekraczasz 1,65.

pozdrawiam rc

Pawelw 

Wysłany: 2014-02-26, 21:08   

Nie zapominaj ze ja uzywam mega , nic dziwnego ze wlasnie jego odwrotna petla pozwala miec za diluent czysty hel , i ot włala nie grozi dodawanie tlenu z diluentu lecimiy na 10 m i po dodaniu helu do pętli , jakie mam ppo2 ? Policz sobie

anarchista 
SCR SMS designer

Wysłany: 2014-02-26, 22:36   

Pawelw napisał/a:
jakie mam ppo2 ? Policz sobie
W zależności od tego czy dopełniłeś obieg na 10 to 2, jeżeli był pełen na 6m i pełen na każdej innej, to ppo2 jest równe 1,6.
Tyle że takie drobiazgi na pewno wiedziałem w 2005r (wcześniej też).
Pawelw napisał/a:
nic dziwnego ze wlasnie jego odwrotna petla pozwala miec za diluent czysty hel ,
Wykażesz że masz rację algebraicznie ?
Akurat nie ma to znaczenia, jaka jest pętla, gdzie ma pochłaniacz czy jeden czy 2 worki oddechowe, czy jeden czy 2 pochłaniacze CO2.

pozdrawiam rc

Pawelw 

Wysłany: 2014-02-26, 22:56   

Logicznie diluent dodawany jest w czesci brudnej , jakby byla odwrotna ( tj.jak w wiekszeci rebow) ssalbys czysty hel nic tu po algebrze

anarchista 
SCR SMS designer

Wysłany: 2014-02-27, 08:03   

Pawelw napisał/a:
Logicznie diluent dodawany jest w czesci brudnej , jakby byla odwrotna ( tj.jak w wiekszeci rebow) ssalbys czysty hel nic tu po algebrze
Akurat jest to kit marketingowy. Na którym przemycane są bzdury marketingowe.
IDA 59M ma osobną butlę z czystym helem, do sprężania poniżej 100m. Wtedy ppN2 i ppO2 pozostaje stałe rośnie ppHe. Identycznie postępuje się w systemach saturowanych używa się helu do sprężania. ppO2 również pozostaje stałe.

Pierwsze zgłoszenie ma dodawany inert bez tlenowy, przed pochłaniaczem, tlen za pochłaniaczem. Zmienia to trochę bilans tlenu przy wynurzaniu. Lecz nie ma wpływu na to czy obieg jest uzupełniamy diluentem czy inertem lub mieszaniną hel-azot. Drugie, po prostu dorzuca inert do miecha.
Każde z rozwiązań ma trochę zalet i wad. Idealnego nie ma. Na nazwę odwrotna pętla (o ile to ma sens) zasługuje Interspiro z pochłaniaczem CO2 na wdechu, tyle że nie to powoduje niską pracę oddychania. Są jedynie różne miejsca doprowadzania gazów roboczych.

Technika "czyste gazy" jest bardzo niebezpieczna.
Jarek podał informację o stosowaniu do sprężania w systemach saturowanych helioksu 2% tlenu, Właśnie dlatego żeby na żadnym etapie nie było niebezpieczeństwa uduszenia nurka, nawet jak złośliwie będzie oddychał z rury, doprowadzającej gaz do systemu podczas sprężania.

pozdrawiam rc

Odpowiedz do tematu