Rebreathers Poland
Forum Nurków bez bąbli

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Clasic switch off
Autor Wiadomość
D@rek 

Rebreather: Żółty
Wysłany: 2013-08-03, 13:39   Clasic switch off

nurkowaliśmy wspólnie z kolegą z Gdyni, który opowiadał mi swoje zdarzenie gdy podczas kursu na AP Clasic stracił przytomność na 4m. Słyszałem coś o tym wcześniej ale tu miałem możliwość usłyszenia wersji z pierwszej ręki. Według niego świadomość wyłączyła mu się bez żadnych ostrzeżeń na 4m. Obudził się na łodzi potem procedura z komorą łącznie.
Wiele szczęścia łączyło się z tym nurkowaniem, świetni partnerzy i łódź. Koledzy stwierdzili że w momencie wyciągnięcia z wody reb był wyłączony. Tak dla informacji głowica była pół roku wcześniej w serwisie w AP. Massakra tak ku przestrodze. HUD to podstawa, miałem wcześniej dwa clasyki ale parę razy złapałem się na tym że nie spojrzałem przez ostatnie kilka minut na handsety. Kurcze wielu nurków ma to cuś na sumieniu. A tak z ostatnich swoich przygód to stejdż, szczególnie na ciasnej windzie przed skokiem do wody może pięknie zakręcić zawór butli częściej diluentowej ale nie wykluczone że może się to zdarzyć z butlą tlenową. Ap w swoim nowym up grejdzie wprowadziło punkt kontroli zaworów grzybkowych w pętli. Tak na prawdę to ich nie sprawdzałem, a tak mało trzeba żeby się podwinęły przy płukaniu dezynfekcji.
Tfuu na psa urok.Miłych czujnych nurkowań.

kula 
buble free diver

Rebreather: Sentinel lvl. 3 Expedition
Wysłany: 2013-08-05, 10:31   

Dzięki Darku za wkład.
Rzuca trochę światła na wydarzenia o których słyszeliśmy. Powiedz a człowiek ten dalej nurkował na Classicu ? Swoją drogą że ludzie nie boją się na tym szkolić. Nurkować to co innego każdy odpowiada za siebie, ale na kursie ?
Gdyby HUD był popularniejszy wielu wypadków może można było by uniknąć. Nawyk patrzenia na Handsety to jedno, a dodatkowa kontrola to zupełnie co innego. Mam ostatnio wrażenie że pozostawianie kontroli czujnika oddechowego człowiekowi to zbyt poważna sprawa. W końcu to ludzie są omylni nie maszyny...

D@rek 

Wysłany: 2013-08-06, 20:49   

Nie wiem czy nurkuje na tym rebie ale napiera na OC :) Poradziłem niech pisze do AP z awanturą przecież chłopak był już po tamtej stronie. Reb był jego własnością to nie kursowa maszyna.

grzegorz 
humpbackdiving

Rebreather: Inspiration Vision, Deep Pursuit
Wysłany: 2013-08-28, 13:55   

classic jest jednym najproszym z oddycharek. sprawdzanie i monitorowane ppO2 jest podstawa.

Zalozenie HUD - np Narked@90 na pewno zwiekszy latwosc kontroli. Narked HUD podaje wartosci ppO2 w dznum momencie - ja teraz mam Deep Pursuit ktory ma takie samo dzialanie.

ciezko ocenic co sie stalo z twoim znajomym ale znajac ludzka nature nikt nie latwo sie przyznaje do bledow.

zapros znajomego niech opisze co sie stalo i wtedy bedzie mozna sie dowiedziec co sie stalo.

moje pytanie byloby - czy nikt nie uslyszal Buzzer?

a znam przypadek gdzie po dniu nurkowania ktos zaoferowal znalzc cos na plazy (glebokosc 2m). Zarzucil ccr na plecy .... ale nie wlaczyl electroniki

pozdrawiam Grzegorz

nurkowacz 
Instruktor tmx CCR

Rebreather: Hammerhead, Inspiration Classic
Wysłany: 2013-08-28, 14:21   

D@rek napisał/a:
Nie wiem czy nurkuje na tym rebie ale napiera na OC :) Poradziłem niech pisze do AP z awanturą przecież chłopak był już po tamtej stronie. Reb był jego własnością to nie kursowa maszyna.

Dwa handsety zasilane oddzielnymi bateriami sie wyłączyły? Czy zapomniał włączyc?

nurkowacz 
Instruktor tmx CCR

Wysłany: 2013-08-28, 14:27   

grzegorz napisał/a:
ciezko ocenic co sie stalo z twoim znajomym ale znajac ludzka nature nikt nie latwo sie przyznaje do bledow.

Jeżeli był to kurs to napewno miał prawo popełnic błąd. Kursant oczywiscie. Nie ma czego sie wstydzic.

grzegorz 
humpbackdiving

Wysłany: 2013-08-28, 21:58   

Jesli to byl kurs to moim pytaniem jest gdzie byl instructor ktory nie sprzwdzil sprzetu I nie uslyszal buzzera????

nurkowacz 
Instruktor tmx CCR

Wysłany: 2013-08-28, 22:14   

grzegorz napisał/a:
Jesli to byl kurs to moim pytaniem jest gdzie byl instructor ktory nie sprzwdzil sprzetu I nie uslyszal buzzera????

Jezeli wszedł z wyłączonymi handsetami to nie mial prawa uslyszec buzera. Reszty nie chcę komentowac.

grzegorz 
humpbackdiving

Wysłany: 2013-08-29, 10:27   

ktory instruktor przeoczylby kurasnta z wylaczona elektronika....

nurkowacz 
Instruktor tmx CCR

Wysłany: 2013-08-29, 15:49   

Cytat:
ktory instruktor przeoczylby kurasnta z wylaczona elektronika....

dobre pytanie. :mrgreen:

D@rek 

Wysłany: 2013-08-29, 20:44   

Oki postaram się nakłonić go do opisania sytuacji. Z tego co pamiętam to reb działał i nurkowanie było Ok ale jak go wyciągnęli na łódź to był wyłączony. A może hiperkampia ?

nurkowacz 
Instruktor tmx CCR

Wysłany: 2013-08-30, 08:18   

D@rek napisał/a:
A może hiperkampia ?

Moim zdaniem to nie hiperkapnia.
Wszystko w opisie mówi, że hipoksja.
No ale opis musiałby byc dokładny i bez sciemy, żeby cokolwiek wydedukowac.

nurkowacz 
Instruktor tmx CCR

Wysłany: 2013-08-30, 08:19   

Swoja drogą to mozna było łatwo sprawdzi w jakiej pozycji były włączniki na handsetach. Teraz to juz po fakcie.

anarchista 
SCR SMS designer

Wysłany: 2013-08-30, 20:07   

nurkowacz napisał/a:
Wszystko w opisie mówi, że hipoksja.
Ze 4 lata temu na FN IT Tomasz Żabierek, proponował szkolenia z wczesnych objawów hipoksji. Mówiłem że to lipa, bo słabo się manifestuje, należę do osób które oddychały czystym azotem w OC było to pod kontrolą w szpitalu z monitorowaniem: głębokości i częstotliwości oddechu, tętno, podciśnienie wdechu.
Cały czas było przyjemnie.
Na CCRX Dave Sutton, wpadł na pomysł że będzie robił szkolenia. Tyle że nie mógł słowa wykrztusić jak narkoza azotowa maskuje wczesne objawy hipoksji, również nie mógł nic powiedzieć o oddychaniu czystym inertem, jak wtedy manifestują się objawy.
Jesteś po kursach u IT, opowiesz jak się manifestuje hipoksja, w zakresie na którym poległ Dave ?
Skoro to takie coś, czego można się prosto i pewnie nauczyć to warto zapoznać środowisko żeby nie było śmiertelnych wypadków. Dodam że strażacy używają detektorów tlenu, do oceny stanu atmosfery w zamkniętych pomieszczeniach.

pozdrawiam rc

nurkowacz 
Instruktor tmx CCR

Wysłany: 2013-09-01, 20:18   

anarchista napisał/a:
Skoro to takie coś, czego można się prosto i pewnie nauczyć to warto zapoznać środowisko żeby nie było śmiertelnych wypadków

NIc tu sie nie da nauczyc. Jezlei nurek bedzie zajety czymkolwiek co odwórci jego uwagę od pomiaru PPO2 to na 99,9 % nie zauważy hipoksji zanim nie zrobi sie ciemno :-) . Nie trzeba tu nawet dzialania azotu, narkozy czy czegokolwiek innego. Moze to nastapic nawet na powierzchni przy awarii solenoidu, zakręconej butli tlenowej, wyłączonych handsetach.
Gdyby było to łatwe do wykrycia to nikt nie stosowałby tylu zabezpieczeń jak swiatełka, wibracje.

Odpowiedz do tematu