Rebreathers Poland
Forum Nurków bez bąbli

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Problem z CO2.
Autor Wiadomość
Robert 

Rebreather: PSCR TP
Wysłany: 2011-06-29, 14:15   Problem z CO2.

Od jakiegoś czasu gdy zacząłem nurkowania trochę bardziej wysiłkowe tzn. płynięcie przez godzinę na głębokości średniej 35m pojawiają się dziwne objawy tzn. zawroty głowy ogólne złe samopoczucie, najbardziej niepokojące jest to że stan ten utrzymuje się długo nawet po przejściu na obieg otwarty i po zaprzestaniu wysiłku. Podczas ostatniego nurkowania utrzymywał się aż do zakończenia deko.
Przejrzałem całego reba(PSCR TP) miechy są szczelne, zawory listkowe działają, wtryskiwacze podają gaz, aproppo, gaz który używałem na tych nurkowaniach to EAN 32.
Wszysko wydawałoby się wskazywać na niedotlenienie lub retencję CO2 ale zrobiłem test mocno wysiłkowy na głębokości 6 m na EAN 55 i żadnych objawów nie było.
Czy Macie może jakieś pomysły gdzie leży przyczyna.

D@rek 

Rebreather: Żółty
Wysłany: 2011-06-29, 18:28   

Robert może to klasyczne vertigo, byłeś podziębiony? Objawy były w fazie dennej czy podczas wynurzania.
Podczas ostatniego nurkowania w Chr 2tyg temu w czasie wynurzania tak zakręciło w głowie że aż z wrażenia przeszedłem na OC i objawy trwały na dal, po wynurzeniu ustąpiły.Oczywiście wapno świeże. Na Bałtyku już żadnych problemów.

kula 
buble free diver

Rebreather: Sentinel lvl. 3 Expedition
Wysłany: 2011-06-30, 15:43   

Czy może to być przepracowanie scrubbea ?
Woda zimna czy ciepła ?
Jakie wapno ?

Jak przechodziłeś na OC to na ten sam gaz czy inny ?
Występuje przy głębszym dłuższym nurkowaniu ?
Czy przed zrobieniem próby na 6m, rozkładałeś sprzęt ?

Może była to kwestia niedużej nieszczelności oringu odzielającego gaz wdechowy od wydechowego, paproch w zaworze kierunkowym, nieszczelność na oringu scrubbera ? ziarenko wapna ?

Jednorazowe wydarzenie czy powtarzalne ?
Pytanie czy np nie przepracowujesz pętli oddechowej i teraz twojej czy Reba ?

To że stan utrzymuje się długo świadczy jednak o CO2, pewien instruktor którego poznałem ma bardzo niski SAC (na poziomie 12L) ale po wyjściu z wody bierze garść tabletek - retencja CO2, czy to może być przyczyna ?

Możesz np następnym razem spróbować częściej płukać pętle, albo zaryzykować takie nurkowanie na OC - zobaczyć czy się powtórzy ? - Będziemy wiedzieli że nie Reb tylko ty.
:mrgreen:

No bo rozumiem ze jakiś kiepski gas, albo absorbent to możemy wykluczyć ?
A ty robiłeś wcześniej takie wysiłkowe długie nury na tym TP ? bo moze jednak poprostu czas ochronny scrubera się kończy ?

kurek 

Rebreather: Optima, Voyager, homeB sm
Wysłany: 2011-06-30, 18:28   

witam,
Polecam stosowanie tmx na te głębokości i oddychać powoli, te konstrukcje są specyficzne. Utrzymywać trym nie poziomy tylko trochę mieć nogi niżej aby miech był na tej samej wysokości co Twoje płuca. Do Ean rozkręcić ma max zawór upustowo-nadmiarowy.

Nie polecam ean 32 !!!!, jeżeli coś to zrób sobie 40/25 poczujesz dużą różnicę.

Pozdrawiam,
JK

Robert 

Wysłany: 2011-07-01, 13:20   

Vertigo to nie jest, przerabiałem kiedyś, niezła jazda ale zupełnie inna.

Reba bardzo dokładnie sprawdziłem jestem pewien że jest ok. objawy powtarzają się już przez kolejnych 6 nurkowań, próbowałem inne ustawienia popychaczy (zawór nadmiarowy pozostawał w tej samej pozycji), wymianę absorbentu (używam Sofnolime 2,5-5 taki jak zalecany do TP) i wiele innych kombinacji z ustawieniami.
Podczas jednego z nurkowań przy znacznie mniejszym wisiłku było ok. no ale ja prawie stałem w miejscu.
Spróbuję zgodnie z zaleceniami Jarka i Anarchisty (na PW) pomieszać gaz z helem, napiszę o efektach. :-|

Dzięki za podpowiedzi.

anarchista 
SCR SMS designer

Wysłany: 2011-07-01, 21:01   

Robert napisał/a:
używam Sofnolime 2,5-5 taki jak zalecany do TP
To wapno owszem zapewnia małe opory oddechowe lecz ma słabsze własności dynamicznego wiązania, odpowiedni wykres porównujący grube i drobne wapno zamieściłem na tym forum i RBW.
http://www.rebreathers.pl/forum/download.php?id=39
http://www.rebreathers.pl/forum/download.php?id=40

pozdrawiam rc

D@rek 

Wysłany: 2011-07-02, 11:41   

myślę że to jednak nie wapno jest przyczyną zajścia.Sam używam go z powodzeniem bez
żadnych skutków ubocznych.Ale strzeżonego ......

Robert 

Wysłany: 2011-07-04, 14:10   

Na wczorajszym nurkowaniu wszystko było ok. ale po ostatnich 6-ciu zajściach zapragnąłem aby w pełni sił wyjść z wody, zmniejszyłem wysiłek i ograniczyłem czas denny. Po poprzednich ekscesach zaczęła pojawiać się trauma nurkowania na obiegu zamkniętym, takie nurkowanie powinno zresetować złe doznania.

Nurkowanie odbyło się na EAN 37, gł. 33m, czas denny 36', helu nie dodałem ponieważ w centrum akurat był niedostępny.

Jak piękne może być nurkowanie bez bąbli :-x

D@rek 

Wysłany: 2011-08-06, 21:24   

Robert popatrz czasami co piszą na http://www.rebreatherworl...em-tourill.html

anarchista 
SCR SMS designer

Wysłany: 2011-08-08, 18:42   

D@rek napisał/a:
Robert popatrz czasami co piszą na

D@rek napisał/a:
RC to wszystko lipa, ja nurkowałem na zalanym nie uszczelnionym i po 5 h pracy pochłaniaczu i co ? Za dużo panie starszy komputera, :sh trzeba na działkę robaki postraszyć :)

http://www.rebreathers.pl...der=asc&start=0
Na RBW jest więcej akcji poszukiwawczych jak skopana jest budowa pochłaniacza CO2. Nawet subtelny przeciek jest obarczany winą za zatrucie CO2. Lecz jest wielokroć ciekawsza sprawa. Wilgotność wapna sodowanego !!!
http://www.rebreatherworl...wapno-suche.jpg
Obraz kłopotów z wapnem sodowanym jest jeszcze bardziej zagmatwany
http://www.rebreatherworl...pno-draeger.jpg
Nowe renomowane puszcza na początku pracy nie związany CO2.
http://www.rebreatherworl...rebreather.html

To starszy kawałek dyskusji o problemach z pochłaniaczami, specjalnie dla "D@rek", masz wykres zdolności wiązania CO2 w zależności od ilości wody. Jak widzisz są gatunki wapna sodowanego którym chłonność spada po zalaniu. Nie wieszałem tego na RBW. powieszę tu.
Pytanie czy jesteś pewien do której grupy produktów zalicza się Molecular diving do której Molecular medical.

pozdrawiam rc

Czas przebicia złoża.jpg
Plik ściągnięto 405 raz(y) 134,22 KB

D@rek 

Wysłany: 2011-08-10, 13:27   

Coś jest w tym wapnie.Jeden pojemnik może być różny od innego, czasem to odczuwam
Dość subtelnie ale czuję.Szczelnie przechowywane w chłodnym a jednak.Bo skoro nie jest to narkoza to co ? Trzeba być czujnym.

Robert 

Wysłany: 2011-08-23, 13:54   

Ponieważ ostatnio problemy powróciły, kontrolnie zanurkowałem na OC, jakież było moje zdziwienie gdy problem był dokładnie taki sam. :shock:
Z jednej strony jestem zadowolony ponieważ problem tkwi poza rebem ale z drugiej to tak mniej , bo do tej maszyny o części zamienne trochę trudniej. :-|

anarchista 
SCR SMS designer

Wysłany: 2011-08-24, 10:35   

Robert napisał/a:
ale z drugiej to tak mniej , bo do tej maszyny o części zamienne trochę trudniej.
Napisz wprost co Tobie padło, możliwe że istnieją inne rozwiązania. Wczoraj z zabezpieczenia reaktora w Świerku dostałem 3 tleniaki W-70, to kapitalne źródło części zamiennych i do budowy prototypów. Zespół zaworów zliczania wentylacji do SCR ze stałym ppO2 wykonałem z zaworów Auer i Faser. Francuzi byli zaskoczeni takim wariantem (SCR CVR to ich koncepcja z 1953r, RB 80 to cywilna produkcja).

pozdrawiam rc

temp2.jpg
Plik ściągnięto 197 raz(y) 54,53 KB

temp.jpg
Plik ściągnięto 185 raz(y) 80,37 KB

Wapno Draeger.jpg
Plik ściągnięto 220 raz(y) 55,14 KB

Ostatnio zmieniony przez anarchista 2012-12-25, 14:43, w całości zmieniany 2 razy  

Robert 

Wysłany: 2011-08-24, 12:15   

Dzięki za dobre chęci ale pisząc o tej innej maszynie miałem na myśli własny organizm.
(Przepraszam jeśli napisałem mało zrozumiale)
Co padło będę wiedział po dokładnych badaniach.

kula 
buble free diver

Rebreather: Sentinel lvl. 3 Expedition
Wysłany: 2011-08-25, 09:38   

anarchista,
Cytat:
dostałem 3 tleniaki W-70

Kompletne i sprawne ?

Odpowiedz do tematu