Rebreathers Poland
Forum Nurków bez bąbli

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowy typ Rebreathera - Hybryda
Autor Wiadomość
kula 
buble free diver

Rebreather: Sentinel lvl. 3 Expedition
Wysłany: 2010-12-17, 11:26   Nowy typ Rebreathera - Hybryda

Nowość w stajni VR Technology

http://vimeo.com/16995605#embed

kula 
buble free diver

Wysłany: 2011-02-07, 12:04   SRB czyli nowe podejście do rebreathera rekreacyjnego

Udało mi się zobaczyć dotknąć i obejrzeć to bardzo ciekawe rozwiązanie.

Mam wrażenie że to pierwszy na świecie sportowy CCR/SCR który nie wywołuje u nurków technicznych i rebreatehrowców odruchu - Bez sensu, czy też do niczego, lub głupie. U mnie takiego czegoś nie wywołał, podobnie u moich znajomych.

Rozwiązanie jest niezwykle przemyślane, jest to koncepcja Rebreathera sportowego zbudowana całkowicie od podstaw, to jest po prostu nowe urządzenie, nie było nic takiego wcześniej.

Urządzenie pod kodową nazwą SRB (sport rebreather) jest z punktu widzenia użytkownika całkowicie banalne i bezobsługowe. Włączyć, przykręcić butle, podpiąć węże. Zapaliła się zielona lampka - ok do wody. Jest to proste urządzenie w obsłudze (nie wymaga nawet zasypywania kanistra) które ma służyć tylko i wyłącznie nurkowaniu rekreacyjnemu.

Konstrukcyjnie jest to CCR który nie utrzymuje stałego Setpointu. Wg założeń jest to rebreather maksymalizujący czasy bezdekompresyjne, a nie starający się utrzymać zakładane PO2. Posiada 2 selonoidy ! Jeden automatycznie dodający gaz do pętli gdy tylko zaistnieje taka potrzeba, oraz drugi zrzucający nadmiar gazu, tak aby SRB utrzymywał stale minimalną objętość pętli. Urządzenie posiada dwa przeciw płuca (BMCL) o łącznej objętości 4,5L. Pochłaniacz przystosowany do cartrigy micropore dający czas ochronny 120minut na 40m.
Całość konstrukcji (bez butli 5L alu) waży poniżej 17kg a więc może zostać zabrne jako bagaż na dowolną wycieczką.

Urządzenie wyposażone jest w 3 cele i właściwie jest bez obsługowe. Nie da się go uruchomić w zły sposób, nie da się go oszukać (np podłączyć inny gaz - sam go analizuje) nie da się z niego oddychać bez włożenia pochłaniacza. Samo się uruchomi przetestuje zapali zieloną lampkę i... można nurkować.

Ale przede wszystkim dlaczego ma szanse na powodzenie - bo jest stosunkowo tanie. Cena detaliczna ma być w granicach 3000 funtów.

iphon 105.jpg
Plik ściągnięto 260 raz(y) 784,81 KB

iphon 106.jpg
Plik ściągnięto 267 raz(y) 546,98 KB

anarchista 
SCR SMS designer

Wysłany: 2011-02-07, 20:37   

kula napisał/a:
Pochłaniacz przystosowany do cartrigy micropore dający czas ochronny 120minut na 40m.
Dziękuję za Twoją prezentację tej konstrukcji, podobał mi się sposób pomiaru temperatury na wewnętrznym pręcie w pochłaniaczu CO2. Też światłowodowa transmisja.
kula napisał/a:
Konstrukcyjnie jest to CCR który nie utrzymuje stałego Setpointu.
Czy to zaleta ? 120 min czas działania pochłaniacza to nurkowania z dekompresją. Wtedy pojawiają się zalety wysokiego ppO2 pod powierzchnią
kula napisał/a:
Bez sensu, czy też do niczego, lub głupie.
Zabezpieczenie przed nurkowaniem bez pochłaniacza bardzo mi się podobało.
Zdjęcia są jakieś niezbyt dobre, warunki były zadowalające do dobrej jakości zdjęć.

pozdrawiam rc

bramer 

Rebreather: HammerHead, AP Vision
Wysłany: 2011-02-08, 17:21   

UWAGA!!! tylko dla tych, co mają silne nerwy i dużą wyrozumiałość dla ludzi piszących, ale nie majacych pojęcia o czym piszą:

http://www.poradnik-nurko...-rekreacyjnego/

anarchista 
SCR SMS designer

Wysłany: 2011-02-08, 18:21   

bramer napisał/a:
tylko dla tych, co mają silne nerwy

W polsce mało instruktorów ma choćby wiedzę jakie są SCR o stałym ppO2 nie zależnie od głębokości i wentylacji. Dlatego ten tekst jest zupełnie typowy.
Znam dużo lepsze kawałki, dodatkowo pisane przez instruktora CCR i uczennicę po kursie CCR.

pozdrawiam rc

kula 
buble free diver

Wysłany: 2011-02-17, 13:51   

Bramer uwazałem cie za kumpla, jak mogłeś mi to zrobić ??
Takiego steku bzdur w jednym miejscu to chyba w życiu nie widziałem

Czy ten kolo w ogóle był na tej prezentacji ?

Załamałem się, już nigdy nie będę taki jak przedtem. Nie mam aż tak mocnych nerwów.

anarchista 
SCR SMS designer

Wysłany: 2011-02-19, 19:07   

kula napisał/a:
Takiego steku bzdur w jednym miejscu to chyba w życiu nie widziałem
Akurat uczestniczyłeś w transferze informacji, człowiek którego uważasz za super oblatywacza, dowiedział się w Warszawie o SCR SMS ze stałym ppO2. Cobham (SIVA+ następca). To czego wymagasz od człowieka z poza świata obiegów zamkniętych.
kula napisał/a:
Nie mam aż tak mocnych nerwów
Po interwencji, popsułeś ładny tekst kabaretowy.

pozdrawiam rc

anarchista 
SCR SMS designer

Wysłany: 2011-02-21, 20:03   

kula napisał/a:
Po 2 nurek na urządzeniach o obiegach zamkniętych NIGDY nie oddychają powietrzem, zawsze jest to nitrox lub tmx.

Po 6 Diody nie informują o wyczerpaniu pochłaniacza (absorbentu) nie jest to możliwe, zaalarmuje o zbliżeniu siędo końca fazy nurkowania bezdekompresyjnego i lub awari urządzenia, przegroczeniu dopuszczalnej głębokości, nie ma możliwości przekroczenia czasu pochłaniacza w tym urządzeniu.

Po 7 Obieg nie jest ustawiany w trakcie nurkowania nie ma tu różnych trybów, jest to obieg zamknięty z elementami obiegu półotwartego !

Po 8 Żaden z wyżej wymienionych Instruktorów nie może szkolić na tym urządzeniu, dodatkowo ani Michał ani Witek nie są instruktorami obiegów zamkniętych (CCR) tylko tacy instruktorzy będą mogli uczyć nurkowania na tym urządzeniu. W tej chwili to jest TYLKO prototyp.

Przeniosłem dyskusję w części merytorycznej tu.

Nazwę wzbogacone powietrze znasz, dlatego ujdzie takie określenie.

Posiadając linjowy pochłaniacz możemy określić kiedy ulegnie zużyciu, ile już zużyliśmy.
Było to możliwe ponad 20 lat temu US 4440162. Nawet konstrukcje z KO2 to realizują (AIRelite MSA-Auer).

Wiesz zastanawiałem się jak można klasyfikować taką konstrukcję, lecz zdecydowanie to SCR.
Bo musi puszczać bąble na stałej głębokości, w dłuższym okresie czasu. ACSC jest obiegiem alternatywnie zamkniętym lub pół otwartym, lecz jest to SCR.

Skoro to jednak SCR, to dlaczeo mają szkolić instruktorzy od CCR. Chociarz to konstrukcja na pograniczu.

pozdrawiam rc

Odpowiedz do tematu