Obiegi zamknięte

CCR - Closed Circut Rebreather    Obiegi zamknięte (Closed Circut) lub pół-zamknięte (Semi Closed Circut) różnią się od obiegów otwartych tym, że metabolizowany przez nurka gas, nie jest wydalany do otoczenia jak w przypadku OC, a pozostaje w zamkniętej pętli oddechowej. Następnie przechodzi przez filtr chemiczny (Scruber) a dalej po wzbogaceniu przez tlen jest ponownie użyty w procesie oddychania przez nurka. To w skrócie podstawowa i największa różnica między tradycyjnym SCUBA a CCR/SCR lub CCUBA. Z tej podstawowej różnicy konstrukcyjnej i koncepcyjnej wynika wiele zalet i przewag obiegów zamkniętych nad obiegami otwartymi, również wynika z tego wiele czynników, które od użytkowników obiegów zamkniętych wymagają więcej uwagi i dokładności w obsłudze.
Więcej o teorii CCR oraz SCR w części Teoria CCR/SCR
Poniżej najbardziej popularne CCR i SCR dostępne na komercyjnym rynku.

 • Buddy Inspiration Classic & Evolution


  Buddy Inspiration to pierwszy na świecie rebreather który uzyskał certyfikat CE czym został dopuszczony do sprzedaży w Europie. Brytyjska firma Ambient Pressure Diving Ltd. sprzedała do tej pory ok 7 000 sztuk różnych odmian tego rebreathera na całym świecie.

 • Sentinel

  Life Support System Sentinel - to najmłodsze dziecko Brytyjskiej firmy VR Technologies. Jest to w pełni zamknięty obieg o stałym ciśnieniu parcjalnym tlenu sterowany elektronicznie.
 • Oroboros

  Orobros to wpełni zamknięty reberather sterowany elektronicznie z możliwością pełnej kontroli maualnej. Wyprodukowany przez Brytyjską VR Technology. Od 2004 roku posiada certyfikat CE. Jest to jedyny rebreather na świecie posiadający certyfikat CE posiadający radialny scrubber. Na tej jednostce wykonano najgłębsze nurkowanie sportowe na CCR.
 • Optima FX

  Optima lub O2ptima to w pełni zamknięty elektronicznie sterowany rebreather o stałym ciśnieniu parcjalnym tlenu. Wyprodukowany przez Amerykańską firmę DiveRite, w USA sprzedano ok 700 sztuk tych rebreatherów
 • HammerHead

  Hammerhead Rebreather, to wynik pracy amerykańckiej firmy Jurgensen Marine. Firma ta, wyspecjalizowała się w produkcji kontrolerów elektronicznych do obiegów zamkniętych. W 2005 roku wypuścili na rynek swój pierwszy Rebreather. W pełni kompletny eCCR w opcji standardowej był nowością na rynku CCR.
 • Megalodon APECS & COPIS

  Amerykańska firma InnerSpace Systems Corp produkuje rebreathery Megalodon od 1999 roku. Wszystkie zostają wykonane na zamówienie i z dostosowaniem do specyficznych wymagań klienta. Megalodony są produkowane w dwu wersjach APECS - CCR sterowany elektronicznie oraz COPIS rebreather manualny z elektroniką monitorującą . W usa cieszą się dużym uznaniem, sprzedano ich około 400 sztuk.
 • Kiss Clasic i Kiss Sport

  Rodzina Kanadyjskich rebreatherów typu mCCR. Firma jak i produkty zostały stworzone przez jednego człowieka - Gordona Smitha. Najbardziej popularny rebreather wersji piątej znany jako Classic Kiss. Jest to najpopularniejszy manualnie sterowany rebreather dostępny na rynku, w tej chwili dostępny również z elektroniką Shearwater
 • Poseidon - CisLunar

  Nowe dziecko Billego Stona i Richarda Pyla. Firma Cis-Lunar i Poseidon skonstruowały Nitrowy rebreather rekreacyjny, dedykowany do nurkowań do 40m oraz wersję Trimixową do 60m. Zastosowano tu pre-pakowany scrubber oraz 3l butle ustawione zaworami do góry. Elektronika Cis-Lunar oraz wykonanie Poseidona dają wiele nadziei. Producenci od 2 lat starają się o uzyskanie certyfikatu CE.
 • rEvo II, III

  rEvoto to eCCR skonstruowany w Belgi. W tej chwili dostępne są dwie wersje rEvo II oraz najnowszy rEvo III. Najnowsza wersja posiada certyfikat CE do nurkowań na maksymalną głębokość 100m. rEvo II charakteryzuje się wyjątkowo niskim przekrojem, rEvo III jest wyposażone w elektronikę revodream. W konstrukcji zastosowano klika nowatorskich rozwiązań jak dwu częściowy scrubber czy możliwość podłączenia do 5 czujników tlenu. Od 2 marca 2011rEvo Rebreather posiada certyfikację CE